hast
11 بهمن 1401 - 13:15

ارائه آموزش مهارتی توسعه محور به ساکنین بومی و مهاجرین سواحل مکران

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، در آیین انعقاد تفاهم نامه همکاری آموزشی با شورای توسعه مکران از ارائه آموزش های مهارتی توسعه محور به ساکنین بومی و مهاجرین سواحل مکران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم،غلامحسین حسینی نیا، رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور درباره آموزش های مهارتی برای توسعه محور گفت: نقشه راه توسعه آموزش های مهارتی در سواحل مکران بر اساس منویات مقام معظم رهبری و شناسایی آموزش های متناسب با آمایش منطقه توسط این سازمان از قبل ترسیم شده است.

وی توانمندسازی ساکنین بومی و محلی و مهاجرین با ارائه آموزش های توسعه محور در مراکز ثابت دولتی، آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد و بنگاه های اقتصادی با محوریت پروژه های در دست اقدام سواحل مکران را از برنامه های اجرایی سازمان آموزش فنی و حرفه ای در آن منطقه خواند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر بهره گیری از ظرفیت خیرین مهارتی در توسعه آموزش های مهارتی متناسب با نیاز منطقه و شکوفایی اقتصادی، تصریح کرد: خیرین مهارتی می توانند نقش مؤثری در همگامی ارائه آموزش های مهارتی متناسب با نیاز بازار کار ایفا کنند.

وی از بازار بزرگ آموزش های فنی و حرفه‌ای در دنیا خبر داد و گفت: برابر گزارش های بین المللی، ‌اندازه بازار آموزش های فنی و حرفه‌ای در جهان 662میلیارد و 400میلیون دلار آمریکاست و اگر قرار است از این بازار سهم شایسته‌ای داشته باشیم، باید آموزش های مهارتی را گرانیگاه اصلی بحث توسعه ای در کشور قرار دهیم تا توسعه پایدار را برای نسل‌های آینده به ارمغان بیاوریم و برگ زرین دیگری به شایستگی‌های ایران اضافه کنیم.

تصویب «چارچوب صلاحیت حرفه‌ای ملی»، نویدبخش پایان مدرک گرایی افراطیرئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای، تصویب «چارچوب صلاحیت حرفه‌ای ملی» در هیأت وزیران، را نویدبخش پایان مدرک گرایی افراطی در کشور دانست و اذعان داشت: مغفول ماندن جوانان از مهارت آموزی از اثرات منفی مدرک گرایی افراطی در ایران می باشد که با تصویب صلاحیت حرفه ای ملی، فرصت استثنائی برای توسعه مهارت آموزی در اشتغال پذیری جوانان به وجود آمده است.

وی آموزش های مهارتی را از ارکان اصلی بهره وری ملی برشمرد و اظهار داشت: این سازمان متولی ارائه آموزش های غیررسمی مهارتی، با هدف تربیت نیروی کار ماهر و نیمه‌ماهر (آموزش جویندگان کار فاقد مهارت)، ارتقاء مهارت نیروی کار شاغل، ایجاد و توسعة توان کارآفرینی، افزایش توان خوداشتغالی، ایجاد مهارت های پیش از اشتغال به منظور کاهش دورۀ جست‌و‌جوی شغلی و تقویت کسب شغل و ... می باشد.

*ضرورت شناسایی نیاز بازار کار سواحل مکران

مهدی مسکنی، معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در این جلسه بر شناسایی نیازهای بازار کار سواحل مکران و برنامه ریزی آموزشی بر اساس آن تأکید کرد و آبادانی مردم پایه، راه اندازی کارخانه نوآوری و توسعه و اقتصاد دریا پایه در سواحل مکران را از طرح های در دست امور تعاون در این منطقه عنوان کرد.

خلق منابع با هم افزایی دستگاه ها و ساکنین محلی «حسین دهقان»، نماینده ویژه رئیس جمهور و دبیر شورای توسعه مکران بر هم افزایی دستگاه های اجرایی و ساکنین محلی تأکید کرد و افزود: می توانیم با مدیریت و رویکردی جهادی، ایجاد فضای هم افزایی و بسیج دستگاه ها با ساکنین محلی، منابع عظیمی را خلق و عقب افتادگی ها را جبران کنیم.

حسین دهقان اذعان داشت: طرح مشکات (مکران را با مهارت می سازیم)، طرح بام مکران (مکران را با آموزش می سازیم، و طرح عقیق (مکران را با حمایت از کسب و کارهای خرد و خانگی می سازیم) از طرح های در دست اجرا با محوریت توسعه متوازن و رشد جوامع محلی از منظر آموزش، توانمندسازی و توسعه مشارکت های اجتماعی و فرهنگی در سواحل مکران می باشد.

بر اساس این گزارش، در پایان این جلسه تفاهم نامه ای با هدف ظرفیت سازی، توانمندسازی و ارتقاء مهارت و دانش فنی نیروی انسانی مورد نیاز شرکت ها، مؤسسات و نهادهای مستقر در حوزه سواحل مکران با تأکید بر آموزش‌های مهارتی، سنجش و ارزشیابی مهارت ها، تربیت مربیان کارآزموده برای ارائه دوره های مهارتی مورد نیاز، ارائه خدمات فنی و مشاوره با استفاده از ظرفیت ها و امکانات موجود، زمینه سازی، ظرفیت سازی و تقویت مشارکت اجتماعی محلی در پروژه های توسعه منطقه‌ای و ... به امضای غلامحسین حسینی‌نیا، معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای و حسین دهقان، نماینده ویژه رئیس جمهور و دبیر شورای توسعه مکران رسید.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1009720