hast
11 بهمن 1401 - 16:30

اولیانوف: هنوز زود است که بگوییم برجام مرده است

نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی می‌گوید ظاهرا گفت‌وگوهای رفع تحریم‌ها به‌ بن‌بست خورده، اما هنوز زود است که بگوییم برجام مرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، «میخائیل اولیانوف»، نماینده دائم روسیه درسازمان‌های بین‌المللی در وین در گفت‌وگوهای اختصاصی با اسپوتنیک اعلام کرد متأسفافانه شرایط پیرامون برجام را می‌توان به‌بن‌بست خورده توصیف کرد، اما همچنان شانس‌هایی برای احیای برجام وجود دارد.

وی در این‌باره افزود: از آغاز ماه سپتامبر، هیچ گونه مذاکره جدی سیاسی وجود نداشته، با این حال قطعاً هنوز زود است که بگوییم برجام مرده است.

به گفته اولیانوف: فرصت‌هایی برای احیای برجام وجود دارد و این نیازمند اراده سیاسی همه طرف‌های دخیل در روند گفت‌وگوهای برگشت به میز مذاکرات است تا روند را تکمیل کنند. چنین چیزی را می‌توان درباره ما و چین هم گفت، اما شرکای غربی در حال حاضر چنین ارده سیاسی ندارند.

اخیراً نیز «پیتر استانو»، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد هدف طرف‌های اروپایی برجام این است که بن‌بست موجود در مذاکرات رفع تحریم‌ها را بشکنند.وی در این‌باره گفت: هدف ما این است که بن‌بست (در مذاکرات) را بشکنیم، اما وضعیت کنونی ساده نیست.

علی‌رغم برخی جوسازی‌ها و ادعاهای اخیر، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تأکید کرد: برجام نمرده است، مذاکرات متوقف شده، اما ارتباط‌های معمول با ایران همچنان برقرار است.

پس از آغاز آشوب‌ها و اغتشاشات اخیر در ایران، مقامات ارشد آمریکا از جمله مشاور امنیت ملی و سخنگوی وزارت خارجه این کشور به‌یک‌باره مدعی شدند «احیای برجام از دستور کار دولت آمریکا خارج شده است» و اکنون واشنگتن بر حمایت از اغتشاشات در ایران متمرکز شده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1010466